Etapu stropů jsme zahájili umístěním traverz nad okna. Vzhledem k délkám 3.5m a 4.5m to byla celkem dobrá rozcvička na stropní trámce. Obojí vážilo zhruba stejně, přibližně 100kg.
Jako první jsme roznosili stropní trámce nad garáží a kraje zatěžkali vždy třemi stropními vložkami. Ty jsme si podávali spodem, mezi trámci.
Pokračovali jsme pak v ostatních místnostech, až jsme měli trámce všude rozmístěné a zatěžkané. Nějak jsem se při návrhu přepočítal, protože jeden trámec nám zbyl ;-)
Abychom mohli pokračovat dále, bylo nutné stropní trámce podepřít. Maximální rozteč podpěr a potřebné navýšení lze vyčíst z technických listů k danému stropu. Protože po betonáži musí být podepřený strop minimálně měsíc a naším víkendovým tempem budeme ještě měsíc připravovat strop na zalití, využili jsme k podepření dřevěné kůly. Ty pak dále prodáme nebo použijeme jako topivo. Kdybychom si půjčili stojky, vyšlo by nás to dráž a ještě bychom je museli vrátit :) Stojky jsme si tedy půjčili jen tři a s jejich pomocí si podpírali právě instalované trámy.
Na podepření jsme použili kolem devadesáti kůlů, čímž vznikl ve spodním patře celkem útulný les.
Vyšalovat se musely i schody a okolí komínů.
Následovalo roznosení stropních vložek. Část jsme si podávali spodem, abychom nemuseli s vložkou běhat přes celý barák k výtahu a zpět. Zbytek už jsme vozili výtahem.
Dutých stropních vložek jsem využil k vedení odvětrání. Až s odstupem času jsem si uvědomil, že jsem zapomněl řešit odvětrání v kuchyni. Budu muset vymyslet nějaký workaround ;-)
Když bylo roznošeno, zbývalo obezdít strop věncovkami a vydrátkovat armovací koše do věnců a nad nosné zdi.
Obezdění dostala na starosti Terezka, protože jí to moc krásně šlo a ostatní šli drátkovat.
Ač to nebylo nutné, dojel jsem pro karisítě a rozhodil je na strop. Celek přijde nadbetonovat pěti centimetry betonu.
Betonování stropu bylo samostatnou kapitolou. Trochu, možná vlastně dost, jsme se báli, že věncovky neudrží tlak betonu a povolí. Tahle obava se naštěstí nenaplnila, ikdyž asi moc nechybělo, protože na čelní straně se věncovky znatelně naklopily.
Opravdu nevím. Většina preferuje keramiku zřejmě proto, že má u nás tradici. Hurdisky se používaly téměř všude. My jsme stavěli z liaporbetonu a vnitřní nosné tvárnice máme betonové. Proto i stropní vložky máme betonové - od stejného výrobce, jako zdivo. Výhodou proti miako vložkám by mohlo snad být jen to, že dutiny v betonových vložkách jsou velké a lze skrz ně protáhnout rozvod vzduchu / ventilace. Rozdíly budou asi ve váze, průzvučnosti a tepelné izolaci. Těžko říct, zda jsou rozdíly takové, aby to mělo reálný přínos. Když v patře děti běhají, tak to dolů není slyšet.
Prosím mohu se zeptat, má tento skládaný strop oproti keramice nějaké výhody případně nevýhody? Na internetu na toto téma moc diskuzí není a většina preferuje keramiku. Uvažuji, že bych místo keramiky šel do betonových tvarovek. Díky
Materiál ze serveru domeceksnu.cz nesmí být publikován bez souhlasu autora. David Spilka (Daves), tel.: 775 328 374, email: pošli email, ICQ: 109318615