V článku o základových pasech jsem zmínil pojem ztracené bednění v souvislosti se sesypanou zeminou. Ztracené bednění se však používá i na navýšení základů nad úroveň rostlého terénu do požadované výšky. Nejběžněji se tak děje u svažitých pozemků. Ztracené bednění je možné použít též jako stavební prvek. Používá se pro opěrné zdi, zídky plotů nebo sklepy. Bez ztraceného bednění bychom museli vše pracně šalovat, tedy stloukat dřevěné bednění, což by jistě znamenalo pomalejší postup zdění.
Co to tedy ztracené bednění je ?
Ztracenému bednění se též říká šalovací tvárnice. Obojí je název pro duté tvarovky. Tedy tvárnice mající uvnitř dutinu, která se zalévá betonem. Nejčastěji se vyrábí z vibrovaného betonu, ale existují i výrobky z polystyreny a různých lisovaných materiálů. Ztracené bednění se dělá v různých šířích, nejčastější jsou 20-30-40 cm, ale lze koupit slabší a silnější. Délka je u většiny výrobců shodná - 50cm. Výška se však liší, pohybuje se od 20cm do 25cm. Na toto pozor při nákupu, respektive při počítání materiálu. Najděte v nejbližším okolí výrobce a zjistěte cenu. Běžně se ve stavebninách cena pohybuje kolem 50kč za kus, ale pokud máte v okolí levného výrobce, dostanete se i na cenu 25kč za kus. Nezapomínejte na dopravu ! Tvárnice jsou poměrně těžké a doprava je drahá. Je nesmysl vozit přes celou republiku levné tvárnice, když pak doprava převýší cenu tvárnic.
Jak ztracené bednění vypadá ?
Nejčastěji se setkáte se ztraceným bedněním dvou tvarů, viz obrázek výše. Nikde jsem nenašel žádnou kloudnou informaci o vlivu tvaru na funkci. Nicméně jsem na toto téma přemýšlel a dospěl jsem k závěru, že ztracené bednění na obrázku vlevo je vhodnější svým tvarem na konstrukci základových desek, kde uvítáme možnost přirozeného odvětrání mezerou mezi jednotlivými tvárnicemi. Naopak ztracené bednění z obrázku vpravo jsem shledal vhodnějším pro celistvé a vodotěsné konstrukce, tedy například opěrné zdi a jímky.
Jak ztracené bednění zdíme ?
Ať už používáme ztracené bednění pro základovou desku, zeď či jímku, ve všech případech namícháme betonovou směs a na tuto směs položíme první řadu. Tvárnice pokládáme tak, aby byly pokud možno ve stejné výšce a ve všech směrech dle vodováhy a to s maximální přesností. Nerovnosti podkladu řešíme právě betonovou směsí, z které děláme pro jednotlivé tvarovky lože. Tím je zajištěn rychlý postup zdění.
Máme první řadu, jaky je další postup zdění ?
Další řady jsem skládal nasucho, bez pojiva. Proto je důležité mít první řadu řádně rovnovážnou. Mezi jednotlivé řady ztraceného bednění vkládáme ocelovou výztuž (ocelové pruty, tzn roksory) dle projektu. Bednění má pro tyto pruty většinou připravené otvory, do kterých se pruty uloží. U opěrných zdí výztuže nepodceňujeme a dáváme i pořádnou svislou výztuž. Tímto způsobem lze na sebe naskládat až pět řad ztraceného bednění. To je maximum doporučené výrobcem pro zalití betonem. Výrobce se samozřejmě jistí a doporučuje polovinu toho, co bednění ve skutečnosti vydrží. Nicméně nedoporučuji vylévat betonem více než sedm řad.
Skládání nasucho přinese rychlý postup zdění za cenu menší pevnosti bednění a rizika uplavání některé z tvárnic. Osobně jsem s tímto problém neměl.
Nám se osvědčilo nejříve si bednění roznosit kolem základů
Betonování ztraceného bednění
Ztracené bednění betonujeme při větším počtu řad dokola. Vždy zalijeme tři řady. U rohových tvarovek pozor na to, aby nám někam tlakem betonu neuplavaly. Poslední řadu nebetonujeme až po vrch, ale o pár centimetrů méně. Pokud plánujeme použít ztracené bednění zároveň jako bednění základové desky, pak betonujeme o 15cm méně a po vytvrdnutí vnitřní stranu bednění odstraníme. Více o tom v článku o základové desce.
Podobně jako v článku o betonování základů doporučuji zvážit použití čerpadla, což je jednoznačně nejrychlejší postup. S jeho pomocí máte během patnácti minut bednění zalité. Bez něj si to neumím představit, protože beton nelze v bednění pádlovat. Pro ruční míchání betonu je nutné počítat s tím, že do jednoho bednění se vejde přibližně 20 litrů betonu (u slabších méně). V celkovém součtu půjde o desítky kubíků betonu.
Nalitý beton v bednění hutníme hráběmi nebo lépe ponorným vibrátorem. Hutněný beton má daleko vyšší pevnost, avšak hutnění nepovažuji za kritické, neboť i bez něj je pevnost betonu z mixu víc než dostatečná.
Materiál ze serveru domeceksnu.cz nesmí být publikován bez souhlasu autora. David Spilka (Daves), tel.: 775 328 374, email: pošli email, ICQ: 109318615