Autor: | | Vytvořeno: 03.06.2010 - Změněno: 03.06.2010 |
Čím začít ?
Asi každá větší akce začíná logicky otázkou čím začít...
Projekt nebo pozemek ?
Dle mého názoru není rozhodující, či začnete projektem nebo pozemkem. Pravděpodobně o obojím byste měli mít již nějakou představu a nějaké základní požadavky.
Pokud už jste tedy pozemek pro váš dům s ohledem nebo bez ohledu na článek výběr pozemku vybrali, a máte zpracovaný i projekt, pak si asi pokládáte otázku : co dál ?
Jako první je dobré zajistit si přívod elektřiny a vody. Bez vody a elektřiny se na stavbě těžko obejdete. Voda musí být položena v nezámrzné hloubce, čím více tím lépe. Za nezámrznou hloubku se obecně považuje osmdesát centimetrů. Pro elektřinu je pak potřeba vybudovat kapličku, což bude možná vaše první zkušenost se zděním. V kapličce budou pak rozvody elektřiny spolu s jističi. Je možné, že koupíte stavební pozemek již se sítěmi, tedy elektrikou i vodou. To byl i náš případ.
Jako druhé je potřeba postavit záchod. Osobně to považuji za jednu z nejužitečnějších budov na stavbě a neumím si představit stavbu bez ní. Stačí suchý záchod, jak jej někteří pamatují z vojny nebo letních táborů.
Za třetí nejdůležitější věc považuji plot. Může to pro vás být velká zkušenost s betonováním a zděním. Plot jasně oddělí váš majetek od zbytku světa, bude držet vaše zvířectvo uvnitř a cizí venku a stejný efekt to bude mít i na děti. Pro nezvanou návštěvu to bude překážka a signál - zde je naše.
Pokud to tedy shrneme, máme oplocený stavební pozemek se sítěmi, tedy vodou a elektřinou a základním sociálním zařízením. S tím už se dá něco dělat.
Čtvrtou nejdůležitější věcí vnímám nějakou stavební boudu, kam můžete uklidit po práci nářadí a stroje. Tato bouda by měla být dostatečně velká, aby dokázala pojmout v čase stavby stále se rozrůstající počet nářadí a materiálu a zároveň by měla být dostatečně blízko stavby, abyste pro každou věc nemuseli chodit na druhou stranu parcely.
Za pátou nejužitečnější věc pokládám nějaké zázemí, kde lze přespat. Jistě to lze i ve stanu nebo v autě, ale z celého dne na stavbě budete pěkně unavení a není nic horšího, než do dalšího dne vstávat navíc ještě rozlámaní. Stejně tak v případě různých přeháněk nebo dešťů se lze schovat a přečkat tak nepřízeň počasí. Pokud na budoucím pozemku je tedy nějaká stará chata, která nepřekáží plánovanému domu, je to jedině plus. Dřevěnou chatu lze i koupit.
Poslední věcí, kterou pokládám spíše za věc volitelnou, je zabezpečení pozemku. V případě nezvané návštěvy, zvláště většího rozsahu - například nakládání materiálu na auto a následný odvoz, je dobré o takové akci vědět. Můžete se vydat cestou alarmů, pohybových čidel nebo IP kamer, případně pro zvýšení bezpečnosti tyto druhy zabezpečení kombinovat. Vyhledejte v lokalitě provozovatele internetu, nějaké wifi, mikrovlnu nebo telefonní linku. Pro kameru bohatě stačí upload 256kbps a investice do připojení se vyplatí, i kdyby stála pět tisíc korun ročně. Vzdáleně pak můžete přes internet na parcele spínat světlo, sirénu, získávat upozornění na email, SMS a podobně.
|